Co ma wspólnego telewizja z internetem i czemu warto to połączyć? 0

IPTV – telewizja najnowszej generacji

 

Klasyczna telewizja cyfrowa (CATV), z której korzysta większość gospodarstw domowych instalowana jest poprzez kabel koncentryczny. W praktyce oznacza to, że montaż nie jest uzależniony od podłączenia Internetu w mieszkaniu. Inaczej wygląda to w przypadku technologii IPTV (Internet Protocol Television). W skrzynce teletechnicznej Abonenta zamontowany jest modem, który rozdziela sygnał pomiędzy routerem a dekoderem. Brzmi to groźnie, ale jak pokażemy w dalszej części artykułu, rozwiązanie to jest bardzo korzystne dla użytkowników.

 

Jak zostało to skonstruowane od strony technicznej?

 

Pierwszym elementem jest używana przez operatora stacja czołowa. Przechwytuje ona strumienie telewizyjne i konwertuje je do formatu IP, a następnie dostarcza bezpośrednio do operatora. U operatora następuje uzupełnienie dostarczonych kanałów o lokalne stacje oraz pozostałe usługi, np. VoD (Video on Demand). W tym miejscu znajduje się również platforma wspierająca usługi telewizji internetowej. Konstrukcja ta, to odpowiednie oprogramowanie umożliwiające certyfikację abonentów (STB), taryfikację, wprowadzenie tekstowych informacji o nadawanych audycjach w ramach EPG, czy usystematyzowanie układu programów telewizyjnych i możliwości przełączania kanałów oraz pozostałe funkcjonalności. Operator dostaje lub wytwarza strumienie telewizji internetowej, ale konieczne jest dostarczenie ich do STB. Z punktu widzenia klienta, kluczowym elementem jest urządzenie Set-top-box, który przetwarza sygnał IP na strumień video, akceptowalny przez odbiornik telewizyjny.

 

Pomiędzy stacją czołową a STB poprowadzona jest infrastruktura IP, wspierająca ruch IP multicast. STB jest realnie częścią systemu odbierającą strumienie IP, dostarczane w technologii multicast. Operator wprowadza do sieci dostępowej wiele kanałów IP multicast. Określone źródło IP multicast reprezentuje zazwyczaj jeden program telewizyjny. Abonent przełączając kolejne kanały, w rzeczywistości przełącza się pomiędzy grupami IP multicast.

 

Co takie rozwiązanie daje Klientowi, czyli przyjemność z oglądania telewizji w najlepszym wydaniu :)

 

Tradycyjny segment płatnej telewizji nadawanej poprzez platformy satelitarne, kablowe czy radiowe wykorzystuje jedynie aspekt liniowy, czyli przełączanie kolejnych kanałów nadawanych w czasie rzeczywistym, bez możliwości cofania czy pauzowania audycji.

 

Dekoder działający w technologii internetowej wykorzystuje sprawdzone rozwiązania zaczerpnięte z najpopularniejszych serwisów filmowych. Pozwala na:

 

  • TIMESHIFT – przesunięcie odtwarzania audycji na dowolny moment, w przód lub w tył;
  • CATCH UP TV – oglądanie wybranych audycji wyemitowanych uprzednio przez stacje telewizyjne (na zasadzie VOD);
  • PAUSE TV – pauzowanie programów;
  • START OVER TV – odtworzenie od początku audycji, która już się rozpoczęła;
  • PVR/nPVR – nagrywanie jednocześnie dowolnej ilości audycji zapisywanych w chmurze o wybranej przez Abonenta pojemności.

 

Sprawdź naszą ofertę pakietową!

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl