Czy 5G nas grilluje? 0
Czy 5G nas grilluje?

Zacznijmy od tego, czym jest 5G.

Jest to w wolnym tłumaczeniu, sieć komórkowa piątej generacji. Gwarantuje ona zdecydowanie wyższą przepustowość niż dotychczas stosowane 4G LTE, przez co więcej użytkowników jest w stanie w jednym momencie korzystać z sieci. Technologie 2G-5G opierają się na falach radiowych generowanych przez stacje bazowe, które odbierane są bezpośrednio na urządzeniach. W Polsce do 2025 roku, sieć 5G dostępna będzie na trzech częstotliwościach- 3,4-3,8 GHz; 700 MHz na terenach, które infrastrukturalnie nie są gotowe na wyższy poziom oraz 26 GHz (prędkość porównywalna do osiąganej w podłączeniu światłowodowym).

Docelowe korzyści jakie płyną z wprowadzenia 5G to:

- 10-krotne zwiększenie szybkości pobierania i wysłania danych w porównaniu do 4G,

- możliwość korzystania z gier i aplikacji na wirtualnym dysku, bez konieczności pobierania plików na urządzenia mobilne (cloud gaming)→ gra Pokemon GO, która szturmem podbiła serca graczy w 2016 roku, była pierwszym powszechnym masowym zetknięciem z rzeczywistością wirtualną, które rozwinęło się dynamicznie wraz z wprowadzeniem technologii 5G,

- przejście ze znanych już powszechnie Smart Home do Smart Miast, osiedli i przedsiębiorstw, a nawet odzieży (!)→ 5G wpływa bezpośrednio na integrację urządzeń, które są wykorzystywane w infrastrukturze miast i innych podmiotów,

- modernizacja sygnalizacji świetlnej w miastach.

Brzmi pięknie, prawda? Skąd zatem plotki o tym, że 5G grilluje ludzi, wpływa na wzrost zachorowań na nowotwory oraz związek pomiędzy nową technologią a Covid-19?

Pole elektromagnetyczne (PEM) to zjawisko stałe i naturalne, choć w dobie modernizacji, wpływ na nie mają również urządzenia- komputery, telefony, mikrofalówki itp. WHO w publikowanych od 30 lat materiałach dotyczących PEM, podkreśla, że nie ma dowodów na to, że natężenie pola wykorzystywane w telekomunikacji wpływa na choroby nowotworowe. Warto odnotować, że Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem umieściła fale radiowe wykorzystywane w telekomunikacji jako czynnik „o możliwym działaniu rakotwórczym dla ludzi”. Ciekawostką jest natomiast, że pozostałe czynniki uznane za potencjalnie groźne to warzywa konserwowe oraz aloes zwyczajny.

 

Co z tym grillowaniem?

Otóż naukowcy od lat sprawdzają wpływ urządzeń wykorzystujących fale radiowe, w tym technologie od 2G do 5G na ludzki organizm i wniosek jest jeden. Wpływ fal na organizm ludzki jest jedynie termiczny. Telefon trzymany przy uchu podgrzewa się o 1 stopień Celsjusza, nawet wtedy, gdy usunięta zostaje z niego bateria. Temperaturę podnosi zatem ograniczona do minimum cyrkulacja powietrza, nie promieniowanie. Standardowa antena telefonii komórkowej ma moc około 40 W. Jest to moc rozłożona na bardzo szerokie spectrum częstotliwości i nie jest w stanie oddać organizmowi ludzkiemu energii. Jeśli jej nie oddaje, nie może zgrillować narządów. Byłoby to wbrew prawom fizyki.

Złowrogie maszty

Kolejny mit, który pokutuje w mediach to szkodliwość masztów generujących fale. Teraz garść faktów: każdy smartfon dostępny na rynku samoistnie reguluje emisję pola elektromagnetycznego. Urządzenia mobilne, chcąc uzyskać jak najwyższą jakość świadczonych usług, muszą przesyłać określoną dawkę mocy do anteny urządzenia. Im wyższe zużycie energii (czyli poszukiwanie odpowiedniego zasięgu), tym większa emisja pola. Wniosek? Im bliżej masztu jesteśmy, nasze urządzenie generuje lepszy zasięg, a my w minimalnym stopniu poddajemy się działaniu pola elektromagnetycznego.

*W ramach utworzonego programu SI2PEM, każdy może zweryfikować poziom PEM na terenie Polski.

Wprowadzenie 5G wymaga zmian infrastrukturalnych na terenie całego kraju. Polegają one na utworzeniu dużej ilości stacji bazowych. Wyższe częstotliwości mają swoje przełożenie na długość emitowanych fal. Im więcej baz, tym wyższy zasięg i jednocześnie niska emisja pola elektromagnetycznego.

5G a Koronawirus

Zwolennicy teorii spiskowych upatrują się związku pomiędzy wybuchem pandemii a nową technologią. Stanowisko epidemiologów tej kwestii jest jednoznaczne- wirus Covid-19 przenoszony jest drogą kropelkową. Nie ma fizycznej możliwości jego transmisji poprzez fale elektromagnetyczne.

Na 2030 rok przewiduje się uruchomienie technologii 6G. Oznacza to, że wprowadzane zmiany nie są rewolucją technologiczną, a stanowią kolejne etapy rozwoju telekomunikacji. Wywierają realny wpływ na ludzkie życie, ale tworzone są z myślą o jego modernizacji, a nie zniszczeniu gatunku ludzkiego. Prawa fizyki są w tej kwestii nieubłagane, technologia 5G nas nie grilluje ;)

 

 

____________________________________________________________________________________________

O szkodliwości 5G: Od dziesięcioleci pływamy w oceanie mikrofal [WYWIAD]: https://serwisy.gazetaprawna.pl/telekomunikacja/artykuly/1425335,konrad-rejdak-o-szkodliwosci-5g.html

Co to jest 5G i jak działa?: https://www.orange.pl/poradnik/swiat-orange/co-to-jest-5g-i-jak-dziala/

Czym jest 5G i jak zmieni świat?: https://www.samsung.com/pl/explore/brand/what-is-5g-and-how-will-it-affect-your-life/

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl