IPTV – najnowsza myśl techniczna w dostarczaniu telewizji 0
IPTV – najnowsza myśl techniczna w dostarczaniu telewizji

IPTV – najnowsza myśl techniczna w dostarczaniu telewizji

 

Klasyczna telewizja cyfrowa (CATV), z której korzysta większość gospodarstw domowych instalowana jest poprzez kabel koncentryczny. W praktyce oznacza to, że montaż nie jest uzależniony od podłączenia Internetu w mieszkaniu. Inaczej wygląda to w przypadku technologii IPTV (Internet Protocol Television). W skrzynce teletechnicznej Abonenta zamontowany jest modem, który rozdziela sygnał pomiędzy routerem a dekoderem. Brzmi to groźnie, ale jak pokażemy w dalszej części artykułu, rozwiązanie to jest bardzo korzystne dla użytkowników.

 

Jak zostało to skonstruowane od strony technicznej?

 

Pierwszym elementem jest używana przez Operatora stacja czołowa. Przechwytuje ona strumienie telewizyjne i konwertuje je do formatu IP, a następnie dostarcza bezpośrednio do operatora. U operatora następuje uzupełnienie dostarczonych kanałów o lokalne stacje oraz pozostałe usługi, np. VoD (Video on Demand). W tym miejscu znajduje się również platforma wspierająca usługi telewizji internetowej. Konstrukcja ta, to odpowiednie oprogramowanie umożliwiające certyfikację abonentów (STB), taryfikację, wprowadzenie tekstowych informacji o nadawanych audycjach w ramach EPG, czy usystematyzowanie układu programów telewizyjnych i możliwości przełączania kanałów oraz pozostałe funkcjonalności. Operator dostaje lub wytwarza strumienie telewizji internetowej, ale konieczne jest dostarczenie ich do STB. Z punktu widzenia klienta, kluczowym elementem jest urządzenie Set-top-box, który przetwarza sygnał IP na strumień video, akceptowalny przez odbiornik telewizyjny.

 

Pomiędzy stacją czołową a STB poprowadzona jest infrastruktura IP, wspierająca ruch IP multicast. STB jest realnie częścią systemu odbierającą strumienie IP, dostarczane w technologii multicast. Operator wprowadza do sieci dostępowej wiele kanałów IP multicast. Określone źródło IP multicast reprezentuje zazwyczaj jeden program telewizyjny. Abonent przełączając kolejne kanały, w rzeczywistości przełącza się pomiędzy grupami IP multicast.

 

Co takie rozwiązanie daje Klientowi, czyli przyjemność z oglądania telewizji w najlepszym wydaniu :)

 

Tradycyjny segment płatnej telewizji nadawanej poprzez platformy satelitarne, kablowe czy radiowe wykorzystuje jedynie aspekt liniowy, czyli przełączanie kolejnych kanałów nadawanych w czasie rzeczywistym, bez możliwości cofania czy pauzowania audycji.

 

Dekoder działający w technologii internetowej wykorzystuje sprawdzone rozwiązania zaczerpnięte z najpopularniejszych serwisów filmowych. Pozwala na:

 

- TIMESHIFT – przesunięcie odtwarzania audycji na dowolny moment, w przód lub w tył;

- CATCH UP TV – oglądanie wybranych audycji wyemitowanych uprzednio przez stacje telewizyjne (na zasadzie VOD);

- PAUSE TV – pauzowanie programów;

- START OVER TV – odtworzenie od początku audycji, która już się rozpoczęła;

- PVR/nPVR – nagrywanie jednocześnie dowolnej ilości audycji zapisywanych w chmurze o wybranej przez Abonenta pojemności.

 

Jeśli nie udało nam się rozwiać wszystkich Państwa wątpliwości bądź chcieliby Państwo poznać dodatkowe szczegóły dotyczące naszej oferty, zapraszamy do kontaktu pod numerem 22 211 34 34.

 

Telewizja IP w praktyce: https://www.computerworld.pl/news/Telewizja-IP-w-praktyce,393142,3.html

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl