Inteligentny dom czy to nadal sci-fi czy już codzienność? 0
Smart DOM czy to nadal sci-fi czy już codzienność?

Smart home jest to segment produktów wykorzystywanych do inteligentnego zarządzania domem. Jego podstawę stanowi tzw. Internet Rzeczy, dzięki czemu istnieje możliwość zdalnego sterowania oświetleniem, ogrzewaniem i innymi kategoriami działań wykorzystywanymi w mieszkaniu. Na hasło „Smart” składają się zatem czujniki alarmu, smart plug, kamery służące do monitorowania przestrzeni i wiele innych obecnie dostępnych w sprzedaży urządzeń domowych. W obiektach typu smart home, instalacje gazowe, elektryczne i alarmowe można skorelować w jeden system zarządzany pilotem lub aplikacją instalowaną na telefonach typu smart. W ramach funkcjonalności Inteligentnego Domu aktywować zdalnie poprzez sieć Wi-Fi można pralkę, piekarnik czy odkurzacz.

 

Wśród elementów obowiązkowych inteligentnych domowych zalicza się jednostkę zarządzającą, którą łączy się z kolejnymi instalacjami oraz sterownik, który przetwarza sygnały docierające z czujników umieszczonych w kolejnych pomieszczeniach. Sygnały są przesyłane poprzez przewody elektryczne lub bezprzewodowo. Wszystkie zmiany zachodzące w podsystemie wysyłane są natychmiastowo do pozostałych kanałów, co pozwala na błyskawiczną reakcję w przypadku włamania lub zaprószenia ognia.

 

Kamera internetowa uzależniona od Internetu

 

Najpopularniejszym wśród użytkowników Inteligentnego domu jest korzystanie z kamer internetowych umożliwiających zdalny pogląd mieszkania na ekranie urządzeń mobilnych. W zależności od wykorzystywanego systemu transmisji i dystrybucji danych konieczne jest zwrócenie uwagi na prędkość wysyłania danych (upload), aby była jak najwyższa. Przy wysokim transferze, nie ma konieczności obniżania rozdzielczości obrazu korzystając z kilku kamer jednocześnie.

 

Prędkość 1Mbit/s stanowi minimum, które należy zapewnić w przypadku bardzo słabej jakości 4 kamer, z których podgląd nie będzie szczegółowy, a jedynie orientacyjny. W przypadku zwiększenia rozdzielczości obrazu lub ilości jednocześnie podglądanych kamer np. do ośmiu, transfer rośnie do 5Mb/s (rozdzielczość 352×288 24 klatki na sekundę), natomiast obraz z jednej kamery w rozdzielczości Full HD, to upload równy 3-5Mb/s. Zalecana prędkość w mieszkaniu typu M3 to 15-30 Mb/s.

 

Publiczny i dynamiczny adres IP

 

Adresacja IP jest to nadana 32-bitowa liczba identyfikująca urządzenia podłączone do sieci. Zmienny/dynamiczny adres IP pożyczany jest z puli adresów IP, a jego przypisywanie odbywa się automatycznie za pomocą protokołu DHCP. Pybliczny adres nadawany jest jednemu użytkownikowi, po czym zostaje odseparowany od bazy dostępnych adresów we wskazanym protokole.

 

Dostawcy usług w standardzie oferują jedynie dynamiczną adresację, nie mniej jednak korzystając z zaawansowanych ustawień sieci publiczny adres IP jest niezastąpiony. Do takich czynności zalicza się m.in. hostowanie własnego serweru plików, przy jednoczesnym odbiorze danych o dużej pojemności lub korzystaniu ze sprzętu VPN umożliwiającego zdalny dostęp do aplikacji.

 

W przypadku monitoringu domowego, który stanowi integralną część Smart Home warto posiadać publiczny (widoczny dla świata) adres IP.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl