Internet do serwisów filmowych 0
Internet do serwisów filmowych

Najpopularniejszy serwis filmowy- Netflix (liczba odbiorców w 2019 roku wynosiła 150 mln użytkowników na całym świecie)- wymaga do oglądania standardowego materiału filmowego 3 Mb/s. W przypadku filmu lub serialu oglądanego w jakości HD, potrzebny jest transfer 5 Mb/s. W przypadku audycji 4K (Ultra HD) rekomendowana prędkość pobierania danych wynosi 25 Mb/s. Oglądanie seriali, programów i filmów przez serwis Netflix wykorzystuje blisko 1 GB danych na godzinę jednej transmisji w standardowej rozdzielczości i do 3 GB na godzinę jednej transmisji w jakości HD. Pobieranie plików zużywa zbliżoną ilość danych co ich transmisja przy użyciu łącza szerokopasmowego.

HBO GO (w styczniu 2019 roku korzystało z niego 1 744 661 użytkowników w Polsce), portal stanowiący głównego konkurenta dla Netflixa zaleca przepustowość minimalną na poziomie 5 Mb/s. Materiały odtwarzane w jakości HD wymagają transferu 10 Mb/s.

Serwisy umożliwiające streaming video (Youtube, Vimeo, CDA- z którego korzysta blisko 7 mln Polaków) rekomendują prędkość 10 Mb/s do oglądania transmisji w jakości HD, 20 Mb/s w jakości 4K.

Na szybkość transferu z jaką pobierane są dane ze stron udostępniających filmy i seriale, ma wpływ wiele czynników od strony użytkownika. W przypadku komputerów, są to korzystające z ciągłego połączenia z Internetem aktywne aplikacje. Aktualizacje zazwyczaj pobierane są wówczas, gdy odbiorca nie wykazuje aktywności przez kilkanaście minut. Dlatego często uruchamiają się one podczas oglądania filmów w serwisach internetowych.

Obciążenie sieci może wynikać również z oprogramowania antywirusowego. Ilość zajmowanego przez te programy łącza zwiększa się głównie podczas aktualizacji danych i mechanizmów. Dodatkowo, prędkość Internetu spada w wyniku pracy aktywnych komunikatorów oraz programów służących do synchronizacji z wirtualną chmurą.

Supermedia rekomenduje do komfortowego korzystania z serwisów filmowych łącze 200/20 Mbps.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl