Jak wybrać prędkość światłowodu? 0
Jak wybrać prędkość światłowodu?

Wszystko zmierza w kierunku świata online. Praca, nauka, załatwienie spraw w banku czy urzędzie odbywa się w sieci a do tego niezbędne jest szybkie połączenie internetowe. Wybierając prędkość możesz wybrać zbyt wolne łącze w stosunku do swoich potrzeb lub szybsze i droższe niż naprawdę potrzebujesz. Jak zatem wybrać odpowiednią prędkość?

 

Co składa się na prędkość internetu?

Wszystko co robisz online polega na przesyłaniu i pobieraniu danych. Prędkość internetu składa się z dwóch elementów:

  • Prędkość pobierania (download) – jak szybko jesteś w stanie pobierać dane z internetu (np. ładowanie się filmu, pobranie aktualizacji).
  • Prędkość wysyłania (upload) - jak szybko Twoje połączenie może wysyłać dane z Twoich urządzeń do internetu. Szczególnie istotne przy rosnących wymaganiach związanych z przesyłaniem strumieniowym (wideokonferencje, live’y), grą online.

 

Czym się różni światłowód od internetu mobilnego?

 

Internet światłowodowy

Światłowód to najszybsza dostępna technologia internetowa. Wykorzystuje kable światłowodowe, które są w stanie szybko przesyłać duże ilości informacji. Światłowód nie ma limitów danych, możesz korzystać z internetu w jakikolwiek sposób chcesz bez obawy, że wkrótce zwolni przez ograniczony pakiet danych. Istnieje jednak jedno ograniczenie którym jest prędkość.

 

Internet mobilny

Główną zaletą internetu mobilnego jest to, że możesz zabrać urządzenie wszędzie ze sobą i korzystać z internetu bez konieczności podłączania okablowania internetowego. Jest to bardzo wygodna opcja dla osób które często podróżują i chcą mieć dostęp do internetu z każdego miejsca w którym przebywają. Wadą tego rozwiązania jest niestety limit danych. W ciągu miesiąca liczba danych których potrzebujesz może okazać się większa niż ta którą posiadasz w pakiecie, powoduje to spowolnienie łącza i brak możliwości swobodnego korzystania.

 

Co wziąć pod uwagę wybierając prędkość światłowodu?

Prędkość internetu ostatecznie zależy od tego, co użytkownik robi ze swoim połączeniem. Potrzebujesz internetu do pracy zdalnej? Gier Online? Oglądania filmów? Wideokonferencji? Każda z wymienionych prędkości obciążą łącze w różnym stopniu. Poniżesz znajduje się wykaz jak najpopularniejsze aktywności obciążają internet w Mb/s.

 

Serwisy streamingowe

Netflix deklaruje minimalną wymaganą przepustowość 5 Mb/s dla jakości HD. Jeżeli jednak chcemy obejrzeć film w jakości Ultra HD lub 4k jest to już 25 Mb/s.

 

Gry online

Do płynnej gry bez zakłóceń rekomendowana jest prędkość pobierania minimum 100 Mb/s. Dla graczy istotne jest również prędkość wysyłania, rekomendujemy minimum 30 Mb/s. 

 

Praca zdalna

Praca zdalna czyli przede wszystkim wideokonferencje - 10 Mb/s, surfowanie po witrynach internetowych to czynność która nie wymaga zbyt wysokiej prędkości - 5 Mb/s, podobnie wysyłanie maili - maksymalnie do 5 Mb/s. 

Pamiętaj też o urządzeniach inteligentnego domu, jeśli masz kilka takich urządzeń warto wziąć to pod uwagę przy wyborze prędkości.

 

Ile osób korzysta z internetu jednocześnie?

Wiesz już jakich prędkości potrzebują aplikacje/serwisy z których korzystasz najczęściej, teraz pomyśl o innych domownikach którzy korzystają z internetu. Im więcej osób w mieszkaniu tym łącze jest bardziej obciążone.

Liczba urządzeń jednocześnie łączących się z siecią może spowodować pewne problemy, które mogą ostatecznie spowolnić połączenie. Weź pod uwagę liczbę laptopów, smartfonów, telewizorów ze SMART TV i innych podłączonych urządzeń, które polegają na stałym strumieniu danych. Łatwo nie docenić swoich potrzeb, przez większość dnia możesz nie potrzebować połączenia 100 Mb/s, ale kiedy go potrzebujesz, chcesz, aby było dostępne. Zastanów się nad prędkością przez pryzmat momentów w których łącze jest obciążone najbardziej.

Przy wyborze prędkości internetu warto więc odpowiedzieć sobie na powyższe pytania i wybrać prędkość która będzie dostosowana do indywidualnych potrzeb. Dla 1-2 domowników z 2-4 urządzeniami, którzy standardowo korzystają z internetu, 300 Mb/s w większości przypadków jest wystarczającą prędkością do swobodnego korzystania, dla singla rekomendujemy 150-200 Mb/s.

W Supermedia dobieramy prędkości internetu pod realne potrzeby klientów, sami nie lubimy płacić za usługi których nie jesteśmy w stanie wykorzystać w 100%. Pamiętaj, że w trakcie trwania umowy możesz zawsze zwiększyć przepustowość.

W naszej ofercie znajdują się prędkości od 150 Mb/s do 1 Gb/s.

 

Sprawdź ofertę internetu!

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl