Jaki internet wybrać do domu? Czyli o przewadze łącza stacjonarnego nad mobilnym 0
Jaki internet wybrać do domu? Czyli o przewadze łącza stacjonarnego nad mobilnym

Główną zaletą Internetu stacjonarnego jest brak limitu transferu danych. Niezależnie od wykonywanych czynności, oglądania filmów, pobierania plików czy przeglądania stron internetowych nie musisz zwracać uwagi ile GB zużywasz. Internet mobilny LTE/4G jest alternatywą dla stacjonarnego łącza. Jest to rozwiązanie powszechnie stosowane głównie w lokalizacjach, w których nie ma możliwości doprowadzenie radiowej lub światłowodowej infrastruktury. Aby korzystać z LTE wystarczy aktywna karta SIM oraz router, który rozprzestrzenia sygnał WIFI

Ciekawostki ze świata Internetu

Zastanawialiście się kiedyś, ile Internetu zużywacie korzystając z popularnych aplikacji? Oto krótka podpowiedź, jaka przepustowość danych wykorzystywana jest w ciągu 1 minuty:

max-width:

 Jak wielką moc ma Internet, pokazują poniższe przykłady:

- 18 milionów wysłanych wiadomości poprzez WhatsApp,

- blisko 4 miliony wyszukiwanych haseł w wyszukiwarce Google,

- 87 500 wpisów na Twitterze,

- 188 maili.

To wszystko wydarzyło się zaledwie w ciągu 1 minuty!

 

Jak się to przekłada na posiadane przez nas łącze? Czy korzystniejszy jest wybór Internetu stacjonarnego czy może mobilnego? Oto kilka podpowiedzi:

Główną zaletą Internetu stacjonarnego jest brak limitu transferu danych. Niezależnie od wykonywanych czynności, oglądania filmów, pobierania plików czy przeglądania stron internetowych nie musisz zwracać uwagi ile GB zużywasz. Internet światłowodowy doprowadzony do mieszkania gwarantuje stabilny dostęp do sieci, a co więcej pozwala na osiąganie zawrotnych przepustowości. Oferowane przez polskich operatorów prędkości wahają się od 100 Mb/s do 1 Gb/s. Dzięki temu abonenci mogą korzystać zarówno z telewizji internetowej (IPTV) oraz dopasować się do standardów Smart Dom. Sygnał poprowadzony przez szklane włókna odporny jest również na zakłócenia zewnętrzne. Łącze 100 Mb/s Supermedia oferuje już za 19 zł (oferta WOW!).

Internet mobilny LTE/4G jest alternatywą dla stacjonarnego łącza. Jest to rozwiązanie powszechnie stosowane głównie w lokalizacjach, w których nie ma możliwości doprowadzenie radiowej lub światłowodowej infrastruktury. Aby korzystać z LTE wystarczy aktywna karta SIM oraz router, który rozprzestrzenia sygnał WIFI. Wadą tego rozwiązania jest natomiast uzależnienie jakości transferu danych od czynników niezależnych od operatora, meteorologicznych, dotyczących obniżenia zasięgu i odległości od nadajnika. Istotna też jest weryfikacja limitu danych obowiązujących u operatora. Standardowy pakiet obejmuje 20 GB w cenie 30 zł miesięcznie.

Jeśli np. w 4- osobowej rodzinie każdy korzysta z Internetu, w ciągu miesiąca oglądanie pełnometrażowych filmów w jakości HD wymaga około 40 GB. 5-8 GB to przepustowość niezbędna dla miłośników gier online, natomiast miesięczne zapotrzebowanie na 1 użytkownika mediów społecznościowych, komunikatorów oraz stron udostępniających pliki muzyczne to około 1,5 GB. Dodatkowo, każdy smartfon miesięcznie zużywa około 1 GB danych na aktualizacje i powiadomienia. Takie zapotrzebowanie nie jest kompatybilne z Internetem mobilnym, który udostępnia maksymalnie kilkadziesiąt gigabajtów miesięcznie.

Podsumowując, każdy rodzaj doprowadzenia łącza ma swoje zalety, natomiast przy aktywnym korzystaniu z Internetu, warto zdecydować się na podłączenie stacjonarne. Gwarantuje ono stabilny dostęp do sieci oraz wysoką przepustowość danych. Dzięki temu Internet staje się nie tylko formą rozrywki, ale może również służyć do pracy i być podstawą licznych funkcjonalności inteligentnego domu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl