Światłowód - czym jest i co może zagwarantować? 0

ŚWIATŁOWÓD- CZYM JEST I CO MOŻE ZAGWARANTOWAĆ?

Ze wszystkich stron internetowych, bilboardów i ulotek bije po oczach hasło „światłowód”. Ale co to tak naprawdę oznacza i czy zapewnia realnie szybką przepustowość?

FTTH (ang. Fiber To The Home) jest to nazwa infrastruktury łączącej centralę światłowodową z mieszkaniem klienta, a w praktyce oznacza to brak barier transferowych, które mogłyby spowodować spowolnienie działania łącza. Sam światłowód jest to przezroczyste szklane włókno, w którym następuje przepływ danych poprzez światło. Korzystając z tej technologii, klient ma zapewniony stabilny dostęp sieciowy, nieuzależniony od czynników pogodowych, jak ma to miejsce w przypadku świadczenia usług poprzez tradycyjne formy infrastrukturalne, jak np. radio.

Sieć światłowodowa podzielona jest na kilka odcinków- pierwszy z nich prowadzi sygnał od centrali do tzw. Splittera, czyli urządzenia odpowiedzialnego za podział sygnału pomiędzy poszczególnych klientów. Drugi odcinek znajduje się wewnątrz budynku wielorodzinnego i poprowadzony jest pomiędzy urządzeniami zamontowanymi na kolejnych piętrach. Włókna rozprowadzone są w pionowych szachtach w budynku od Splittera do skrzynek kablowych na kolejnych kondygnacjach. Trzeci odcinek prowadzi od skrzynki kablowej na klatce schodowej bezpośrednio do mieszkania klienta poprzez gniazdko. Sieć może być zamontowana pod tynkiem, w tzw. peszlach lub kable widoczne są na ścianach mieszkania.

 

ROUTER- ZBĘDNA ZABAWKA CZY KONIECZNY ZAKUP?

Router jest to węzeł komunikacyjny, od którego zależy jaki potencjał zakupionego łącza będzie realnie wykorzystany. Do podstawowych zadań wskazanego sprzętu zaliczamy wykreowanie lokalnej sieci, w której następuje przydzielenie podłączonym urządzeniom adresów IP i rozdzielenie sygnału pomiędzy nimi. Routery rozsyłają sygnał w dwóch częstotliwościach: 2,4 i 5 GHz. Urządzenia obsługujące obydwie częstotliwości pozwalają na jednoczesne działanie wielu urządzeń  oraz na zwiększenie przepustowości przesyłu danych pomiędzy routerem a innymi przyrządami. Dodatkowo wyższa częstotliwość jest mniej powszechna względem 2,4 GHz i dzięki temu nie jest podatna na zakłócenia ze strony innych instrumentów używających niższej częstotliwości. Bardzo ważne, aby pamiętać, iż prędkość gwarantowana w umowie mierzona jest w testach po kablu, przepustowość liczona poprzez sieć WiFi może dawać zaburzony wynik, średnio o połowę niższy. Do weryfikacji przepustowości polecamy stronę: supermedia.speedtest.net

 

Wśród sprzętu dostępnego na rynku, wyróżnia się wiele standardów i klas routerów. Poniżej, postaramy się obalić kilka mitów związanych z obsługiwanymi przez nie przepustowościami.

Standard N (802.11n) – najpopularniejsza wersja sieci bezprzewodowej - w zależności od zastosowanych rozwiązań pozwala na przesyłanie plików z prędkością od 150 do 600 Mb/s. 

Standard N pracuje zarówno w częstotliwości 2,4 GHz, jak i 5 GHz.

-N (300 Mb/s)- Router z dwoma antenami, pozwalający na osiągnięcie w warunkach laboratoryjnych prędkość 300 Mb/s, w warunkach domowych realna przepustowość wynosi 100 Mb/s.

-N450 (450 Mb/s)- Router z trzema antenami, pozwalający na osiągnięcie w warunkach laboratoryjnych prędkość 450 Mb/s, w warunkach domowych realna przepustowość wynosi ok. 120 Mb/s.

-N600 (600 Mb/s)- Router z czterema antenami, pozwalający na osiągnięcie realnej przepustowości 600 Mb/s.

 

MAGIA LICZB

Co operator ma na myśli mówiąc o przepustowości 100/10 Mb/s? Czy w warunkach domowych potrzebujesz łącza 1Gb/s czy może wystarczy 200 Mb/s? Przedstawiamy fakty, obalamy mity :)

W przypadku przepustowości 100/10 Mb/s, pierwsza wartość dotyczy prędkości pobierania danych, 10 ich wysyłania, w praktyce oznacza to, że plik o wadze 100 MB uda się pobrać w mniej niż minutę.

Jaką prędkość łącza wybrać? Jest to uzależnione od czynności jakie chcemy wykonywać oraz sprzętu jakim dysponujemy. Poniżej kilka wskazówek, które mogą pomóc przed dokonaniem zakupu.

Po pierwsze, warto pomyśleć z jak wielu urządzeń korzystamy w jednym czasie. Jest to istotne, ponieważ sieć WiFi dzielona jest przez każdego użytkownika sieci, niezależnie od tego czy korzysta akurat z laptopa, tabletu czy smartfona. Kolejną istotną kwestią jest doprecyzowanie co robimy w Internecie, np. oglądanie filmu w serwisach online wykorzystuje około 25 Mb/s. Ważne jest również z jakiego sprzętu korzystamy, ponieważ nie każda karta sieciowa komputera zagwarantuje nam przepustowość powyżej 100 Mb/s.

Jeśli:

 

- korzystasz w mieszkaniu maksymalnie z dwóch urządzeń jednocześnie, sporadycznie korzystasz z serwisów filmowych i udostępniających gry online spokojnie możesz wybrać przepustowość 100 Mb/s;

 

- spędzasz dużo czasu oglądając filmy w Internecie oraz grając w dostępne w sieci gry, wybierz przepustowość nie mniejszą niż 200 Mb/s, szczególnie jeśli Twoi współlokatorzy mają podobne zainteresowania;

 

- pracujesz w domu, przesyłasz duże pliki i potrzebujesz stabilnego dostępu do sieci, proponujemy transfer 300 Mb/s – 600 Mb/s.

 

*1 Gb/s – marzenie wielu użytkowników sieci, pytanie czy koniecznie warto je spełniać;) Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie, w ramach pracy przesyłają pliki o dużej pojemności, a jednocześnie uruchomionych jest nawet kilkanaście urządzeń. Przy wskazanej przepustowości nośnik o pojemności 4 GB pobrać można w około 1 minutę.

 

Jeśli nie udało nam się rozwiązać wszystkich Państwa wątpliwości, każdego dnia służymy pomocą pod numerem: 22 211 34 34.

 

Jaką prędkość internetu wybrać: https://www.city-net.pl/jaka-predkosc-internetu-wybrac/

Wszystko o superszybkim Wi-Fi w standardzie N: https://www.komputerswiat.pl/poradniki/jak-to-dziala/wszystko-o-superszybkim-wi-fi-w-standardzie-n/1j7r0wh

Wszystko co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na światłowodowy internet światłowodowy: https://www.spidersweb.pl/2015/10/internet-ftth-co-to-jest.html

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl