Wirtualna chmura 0
Wirtualna chmura

Chmura internetowa to usługa, która polega na przechowywaniu plików na serwerze usługodawcy, nadająca stały dostęp użytkownikowi do jej zawartości. Przechowywane w chmurze pliki to najczęściej multimedia, pliki tekstowe i graficzne oraz bazy danych. Wirtualny dysk przenośny może być używany w każdym miejscu na świecie, a jedynym warunkiem uzyskania dostępu do niego jest połączenie z Internetem. Jest to zatem rozwiązanie znacznie praktyczniejsze od fizycznych dysków zewnętrznych w postaci np. nośników USB, które podlegają uszkodzeniom mechanicznym.

Czyli jak mawia klasyk, same plusy, żadnego minusa! Co daje chmura:

 

1. Dostęp do danych z dowolnego miejsca na świecie na urządzeniach mobilnych. Dzięki temu rozwiązaniu, niezależnie od tego gdzie przebywa użytkowników może mieć wgląd do swoich pików graficznych, tekstowych czy multimedialnych oraz do ich edycji. Kopie zapasowe nie mogą być usunięte ani rozdystrybuowane bez zgody użytkownika.

 

2. Możliwość udostępniania plików współużytkownikom sieci. Poprzez chmurę, istnieje możliwość udostępnienia treści innym użytkownikom, zarówno poprzez system NAS, jak i wirtualne dyski oferowane przez operatorów. Dzięki temu, wirtualny dysk może stać się zbiorem plików wielu użytkowników sieci, którzy umieszczają na nim spójne treści lub wspólne zdjęcia. Baza jest zabezpieczona hasłem i znajduje się w kontrolowanym środowisku. Dysk nie posiada ograniczeń ilościowych współużytkowników sieci, tylko przypisana ilość miejsca dla użytkownika jest jedynym ograniczeniem.

 

 

3. Odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz kradzież. Wirtualny dysk nie może ulec zniszczeniu oraz utracie, a co za tym idzie, dane przesłane z telefonu lub komputera są bezpieczne i posiadają możliwość odtworzenia na nowym urządzeniu kopii zapasowej. W przypadku kradzieży bądź zagubienia sprzętu, osoba nieupoważniona bez hasła nie ma możliwości wglądu do zapisanych na dysku plików.

 

 

4. Niską awaryjność spowodowaną umieszczeniem plików na zabezpieczonych serwerach. Chmury tworzą tzw. bezpieczne sejfy, których wszelka modyfikacja wymaga zgody administratora danych. Dane nie mogą zostać przypadkowo utracone, jest to środowisko komputerowe - wirtualne, gdzie dane znajdują się w ściśle kontrolowanym data center, na wskazanych serwerach i replikowanych macierzach, których to dane są cyklicznie/regularnie sprawdzane i kopiowane w ramach procesów kopii zapasowej.

 

 

Chmura obliczeniowa (cloud computing) to rodzaj usługi oparty stricte na zewnętrznej infrastrukturze dostawcy. Chmura w takim znaczeniu służy jako platforma dla specjalistycznego oprogramowania analitycznego, systemów informatycznych czy aplikacji, z których korzystać można offline. Np. systemy ERP (Enterprise Resource Planning) funkcjonują w chmurze, dzięki czemu umożliwiają managerom wgląd w dane przedsiębiorstwa z poziomu komputera stacjonarnego czy telefonu komórkowego. Dla użytkowników prywatnych, chmura obliczeniowa służy do korzystania z edytorów graficznych i tekstowych odpowiadającym np. Microsoft PowerPoint, które nie posiadają zainstalowanej oficjalnej aplikacji. Dyski w chmurze udostępniane przez operatorów posiadają dodatkowe funkcjonalności, jak np. edycja plików czy wykonywanie kopii zapasowych.

Przedsiębiorstwa mogą wdrażać zasoby w chmurze przy użyciu czterech rodzajów chmur. Pierwszy typ to tzw. chmura publiczna, która udostępnia zasoby powszechnie, poprzez sieć. Istnieje również chmura prywatna, która nie jest udostępniana innym użytkownikom i oferuje usługi w ramach prywatnej sieci wewnętrznej (zwykle hostowanej w danej firmie). Kolejny rodzaj upowszechniania danych to chmura hybrydowa udostępniająca usługi zarówno w chmurze publicznej, jak i prywatnej w zależności od jej przeznaczenia. Ostatni typ to chmura społecznościowa, która udostępnia zasoby tylko między organizacjami rządowymi i pożytku publicznego.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl