5G czy światłowód? 0
5G czy światłowód?

Czym tak naprawdę jest światłówód?

Zacznijmy od kilku definicji. Światłowód jest to typ przewodu dzięki, któremu przesyłane są informacje poprzez fale świetlne. Przewód wypełniony jest włóknem szklanym, poprzez który przesyłane jest światło. Rdzeń otoczony jest osłoną, która odbija światło, następnie kavlarem oraz warstwą chroniącą wykonaną z PCV.

W latach 70. XX w.  po raz pierwszy w historii wykorzystano na masową skalę światłowód w telekomunikacji. W domach i mieszkaniach najpopularniejszym rodzajem sieci światłowodowej jest FTTH. Jest to nazwa infrastruktury łączącej centralę światłowodową z mieszkaniem klienta, a w praktyce oznacza to brak barier transferowych, które mogłyby spowodować spowolnienie działania łącza. Korzystając z tej technologii, klient ma zapewniony stabilny dostęp sieciowy, nieuzależniony od czynników pogodowych, jak ma to miejsce w przypadku świadczenia usług poprzez tradycyjne formy infrastrukturalne, jak np. radio.

 

Czy technologia 5G zdetronizuje światłowód?

 Chwilę, o samym 5G. Jest to sieć komórkowa piątej generacji. Gwarantuje ona zdecydowanie wyższą przepustowość niż dotychczas stosowane 4G LTE, przez co więcej użytkowników jest w stanie w jednym momencie korzystać z sieci. Technologie 2G-5G opierają się na falach radiowych generowanych przez stacje bazowe, które odbierane są bezpośrednio na urządzeniach.

(Więcej o technologii 5G przeczytacie tutaj).

Czy zatem rewolucja telekomunikacyjna wyprze Internet światłodowodowy? Nie, ponieważ 5G nie istnieje bez światłowodu. Jest to zespół naczyń połączonych. Piąta generacja wymaga dla poprawnego działania utworzenia wielu stacji bazowych i nadajników, które zbudowane są ze światłowodów właśnie oraz połączeń radiowych. Operatorzy mogą wykorzystywać FTTH jako sieci dosyłowe dla technologii 5G. Co więcej, warto pamiętać, że Internet stacjonarny ma tę niewątpliwą przewagę nad mobilnym, że jest po prostu stabilniejszy.

Szukasz Internetu dla siebie? Sprawdź naszą ofertę!

 

________________________________________________________________________

Światłowody a 5G: https://nafalinauki.pl/swiatlowody-a-5g/

Czy „bezprzewodowy” światłowód zagrozi FTTH? https://www.telko.in/czy-bezprzewodowy-swiatlowod-zagrozi-ftth

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl